Jaki zawód wybrać?

Czasem można spotkać człowieka, który wie od dziecka, co chce robić, jak dorośnie. A potem dorasta i faktycznie robi to przez całe życie. Znacznie częściej jednak można spotkać osoby, które szukają swojego wymarzonego zawodu. I też nieraz robią to przez całe życie.

Do której grupy należysz? Jeśli kliknąłeś w ten artykuł, prawdopodobnie szukasz. Spróbuję Ci w tym pomóc.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zawodu?

Zwykle ludzie myślą o tym, jaki zawód da im satysfakcję, gdzie są dobre zarobki, co dobrze wygląda na wizytówce itp. Ja zacznę od jednej z najmniej oczywistych rzeczy.

Oceniając, czy dany zawód Ci odpowiada, dowiedz się, jak będzie wyglądał Twój typowy dzień pracy. Jakie otrzymasz typowe zadania, w jakich warunkach przyjdzie Ci je wykonywać? Możesz być zaskoczony taką analizą. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wielu rozczarowań.

Schodzimy na ziemię

Kasia J. chciała być fotografem. Przed oczami miała wszystkie gadżety fotograficzne i piękne studio z lampami. Do tego cudowna strona internetowa, gdzie będzie mogła pochwalić się wyrafinowaną galerią zdjęć. Kiedy zamykała oczy, widziała, jak wita uśmiechniętych klientów i daje im rady, jak dobrze wypaść w czasie sesji zdjęciowej.

Szybko okazało się jednak, że klienci zazwyczaj potrzebują sesji w plenerze. Jak na złość, każdy z nich mieszka gdzie indziej i każdego dnia trzeba przejeżdżać samochodem ponad 100 km (oczywiście że w korkach). Gdyby miała ocenić, jaka czynność w pracy zajmuje jej najwięcej czasu, została zawodowym kierowcą. Sesje zdjęciowe, to zaledwie godzinka dziennie, a wieczorami spędza długie godziny na obróbce zdjęć.

Coś poszło nie tak. Niby ma swój wymarzony zawód, ale wykonywane czynności wcale nie należą do tych upragnionych. W dodatku klienci w czasie sesji zwykle mają swoje wizje na zdjęcia. W efekcie Kasia nie ma jak kształtować swojej kreatywności w fotografii.

Co poszło nie tak?

Kasia lubiła robić zdjęcia. Mało tego, naprawdę miała do tego talent! Ale nie dowiedziała się w porę, jak będzie wyglądał zawód fotografa w praktyce. Gdyby wiedziała to wcześniej, mogłaby przeciwdziałać takiemu obrotowi spraw. Mogła mieć w ofercie tylko sesje we własnym studiu. Mogła reklamować się, jako specjalistka od sesji kreatywnych, kierując reklamę na przykład do ludzi w mediach, którzy chcą wyróżnić się za pomocą jej zdjęć. Mogła zrobić dziesiątki rzeczy, gdyby wiedziała…

Nie każdy lubi rutynę

Marcin K. wiedział od dziecka, że będzie fryzjerem. Modelowanie włosów, kreatywne projektowanie nowych fryzur, to było to, co kochał. Ukończył odpowiednie szkoły i kursy, aż w końcu dostał pracę w zakładzie fryzjerskim.

Był zachwycony pierwszym dniem pracy. Drugim też. Ale po dwóch tygodniach zaczął zauważać, że każdy dzień wygląda jakby trochę podobnie. Codziennie musiał wykonać około dwudziestu mniej więcej takich samych fryzur. Po pięciu miesiącach ogolił sobie głowę na łyso, bo nie mógł już patrzeć na włosy i chociaż w domu, kiedy patrzył w lustro, chciał odpocząć od ich widoku. Po ośmiu latach w zawodzie był już innym człowiekiem…

Morał? Nie wszystko, co sprawia nam przyjemność, kiedy jesteśmy amatorami, będzie nas cieszyło zawodowo. Marcin nie zastanowił się w porę, jak będzie wyglądał jego typowy dzień pracy.

Czy w każdym zawodzie jest rutyna?

Nie, ale w większości przypadków czynności dnia codziennego znacznie odbiegają od tego, jak wyobrażamy sobie dany zawód. Modne ostatnio stanowisko: kierownik projektu – kojarzy się często z zarządzaniem zespołem, spotkaniami, planowaniem działań. Kto by pomyślał, że wielu takich kierowników ma zawód: pisarz… Piszą wnioski konkursowe, piszą sprawozdania z przebiegu projektu i raporty końcowe, piszą teksty publikacji, dużo piszą.

Jak wybrać zawód dla siebie?

Myślę, że pierwszym pytaniem, jakie należałoby sobie zadać, jest: jakie czynności lubię wykonywać. Ustalmy tylko, że spanie i jedzenie się nie liczy. Które zadania nie męczą mnie, a nawet są dla mnie przestrzenią do kreatywności i dobrej zabawy?

Jeśli ktoś lubi pisać, potrafi rozwiązywać problemy, ma analityczny umysł i dobrze komunikuje się z innymi ludźmi, to kierownik projektu może być strzałem w dziesiątkę.

Jaki zawód wybrać – test

Rozważając poszczególne zawody, warto zrobić mały test i sprawdzić, z czym dokładnie się wiążą. Dla każdego zawodu, który bierzesz pod uwagę, spróbuj odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

 1. Jakie czynności wykonuje się najczęściej? Niezmiennie ten punkt podaję jako pierwszy. Pomyśl bardzo dokładnie, czy chcesz te czynności wykonywać przez większość czasu w swoim życiu.
 2. Jakie wartości przedstawia dany zawód? Czy praca w tym fachu da Ci satysfakcję, czy będziesz uważał, że robisz coś wartościowego, ciekawego, fajnego?
 3. Jakie są możliwości rozwoju? Czy charakter pracy będzie się zmieniał z czasem, wraz z nabieraniem doświadczenia; czy w danym zawodzie występują różne stanowiska, na które można awansować?
 4. Jakie są średnie zarobki? To całkiem ważne pytanie. Przy odpowiedzi warto uwzględnić zarobki na różnych etapach awansu zawodowego.
 5. Jakie są najczęstsze warunki pracy? Czy pracujesz z ludźmi, czy w samotności, w biurze, czy on-line. Zweryfikuj to ze swoimi upodobaniami.
 6. Czy łatwo będzie Ci zmienić pracodawcę, jeśli zajdzie taka potrzeba? Inaczej mówiąc, czy w danym zawodzie nie jesteś skazany na dwóch lub trzech pracodawców w całym kraju.

Praca idealna

Wśród różnych zawodów warto w szczególny sposób zastanowić się nad własną działalnością.Z pewnością taka praca nie będzie nużąca. Istnieje kilka standardowych ścieżek rozwoju własnej firmy.

Najpopularniejsza z nich zakłada, że zaczynamy działać samodzielnie lub w małej grupce znajomych. Z początku wszystko wykonujemy osobiście, więc różnorodność działań jest na najwyższym poziomie. Z czasem, kiedy dochody firmy rosną, zaczynamy delegować kolejne zadania. Możemy zatrudniać pracowników lub zlecać zadania firmom zewnętrznym. Tak, czy inaczej, pozostawiamy dla siebie tylko te czynności, które naprawdę chcemy wykonywać. Na tym etapie można poprzestać, stopniowo skalując działalność, albo można powoli wycofywać się z pracy w danej firmie. Usuwając się w cień, pozostajemy właścicielem lub inwestorem.

Co jest fajnego we własnej działalności?

Przeanalizujmy to na podstawie przytoczonych wcześniej punktów kontrolnych.

 1. Jakie czynności wykonuje się najczęściej? Z początku: wszystkie możliwe. Jeśli ktoś lubi różnorodność, dobrze odnajdzie się w takich warunkach. Z czasem pozostawiamy dla siebie tylko te najbardziej twórcze działania lub wycofujemy się w cień.
 2. Jakie wartości przedstawia dany zawód? Dokładnie takie, jakie zaplanujemy. Możesz robić to, co uważasz za najbardziej wartościowe.
 3. Jakie są możliwości rozwoju? Nieograniczone, zostajesz bowiem nie tylko szefem, ale masz możliwość stworzyć sobie dochód pasywny, w który tylko inwestujesz pieniądze.
 4. Jakie są średnie zarobki? Jeśli zrobisz to dobrze, zdecydowanie większe, niż na najlepszym etacie.
 5. Jakie są najczęstsze warunki pracy? Takie, jakie sobie stworzysz. To Ty decydujesz i kreujesz.
 6. Czy łatwo będzie Ci zmienić pracodawcę? Tak, firmę zwykle można łatwo sprzedać. Niektórzy właśnie w ten sposób działają: rozkręcają kolejne działalności i sprzedają je.

Ciemna strona własnej firmy

 1. To Ty ponosisz całe ryzyko. Jeśli interes nie wypali (nawet nie z Twojej winy), Ty na tym tracisz.
 2. Na początku potrzebna jest inwestycja: albo pieniędzy, albo czasu.
 3. Potrzebny jest specyficzny sposób myślenia – zaradność życiowa i poczucie odpowiedzialności za to, co się robi.
 4. Łatwo popaść w pracoholizm.

Jaki jest najlepszy zawód?

Decyzja, jak widać, nie jest prosta. Ale dzięki temu wydaje się całkiem ciekawa. Z pewnością warto eksperymentować, uczyć się nowych rzeczy, odkrywać nowe zawody. Warto też popytać osób, które już pracują w danym fachu i mogą podzielić się obserwacjami i doświadczeniem.

Nie będę na siłę zachęcać do prowadzenia własnej działalności, ale nie ukrywam, że bardzo kibicuję wszystkim, którzy chcieliby chociaż spróbować. Przygotowałem na tę okazję bezpłatnego e-booka: Brama do biznesu. Możesz go pobrać za darmo, zapisując się na mój newsletter (zostanie wysłany automatycznie na wskazany adres). W samym newsletterze natomiast, co tydzień wysyłam darmowe artykuły, opisuję historię Zenka – bohatera, który bardzo stara się prowadzić własną firmę (i kompletnie mu to nie wychodzi). Ponadto informuję o bieżących propozycjach książek z naszego wydawnictwa. Zapraszam.

Zapis na newsletter

Shopping Cart